Vedeli ste o Kešu ?

Kešu oriešky – kto by ich nepoznal? Celosvetovo štvrté najpredávanejšie orechy si našli svojich pravidelných konzumentov aj u nás. Vyznačujú sa jemne sladkastou chuťou, ale taktiež sú známe aj pre ich zdravotné benefity, ako sú antidepresívne účinky, či vysoký obsah omega 3 a omega 6 polynenasýtených mastných kyselín. Vedeli ste však, aká dlhá cesta ich čaká predtým, ako sa nám dostanú na stôl? Či ako prebieha proces zberu a spracovania ?

Pestovaniu kešu orieškov sa darí v tropických oblastiach do nadmorských výšok 1500 m. Do Afriky a Ázie sa rozšírilo zo severovýchodnej Brazílie. Niektoré odrody je možné dopestovať aj v subtropickom pásme.  Okolo roku 1550 ich portugalskí obchodníci doviezli do Indie, odkiaľ sa pestovanie rozmohlo po celej juhovýchodnej Ázii.  Strom dosahuje výšku 6-15 metrov a ekonomicky zarodí až v treťom roku pestovania. Z jedného hektára je výťažnosť približne štvrť tony orechov. Kešu oriešok vyrastá na konci stopky takzvaného kešu jablka (cashew apple), ktoré ale nie je plodom. Po zbere sa kešu oriešky ešte v škrupine sušia a pripravia na export do spracujúcich závodov. Tu ich následne umiestnia do uzavretých komôr, do ktorých sa vpúšťa horúca para. Po vychladnutí ich mechanicky zbavia hrubej škrupiny, ktorá obsahuje jedovatý olej s obsahom kardolu. Po vysušení, triedení a balení sú kešu oriešky pripravené na export.

Olej zo škrupín sa využíva v drevospracujúcom priemysle ako náter proti hnilobe a kešu jablko sa po kvasení destiluje na alkohol – v Indii známy ako Feni likér.

Najväčším celosvetovým producentom kešu orieškov sú Vietnam a India. Avšak africké krajiny ako sú Nigéria, Pobrežie Slonoviny a Tanzánia exportujú cez 90% úrody práve do Vietnamu a Indie, čisto len pre nedostatočné kapacity spracovania surového kešu. Vietnam vo svojich výrobných závodoch spracuje africké kešu a následne ho exportuje už v známej forme do krajín EU a Severnej Ameriky.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.